Команда проекту

Професор Ковбаса Володимир Миколайович

Завідувач кафедри технології хлібопекарських і кондитерських виробів, Національного університету харчових технологій (НУХТ), Київ, Україна, доктор технічних наук. Має великий досвід науково-дослідної, організаційної роботи та роботи викладачем в галузі харчових технологій, зокрема технології хліба, кондитерських, макаронних виробів та харчоконцентратів, технології органічних харчових продуктів. Має великий досвід щодо дослідження нової сировини, харчових добавок для регулювання якості напівфабрикатів та  готової продукції, подовження термінів їх зберігання.

Професор Володимир Ковбаса  викладає «Технології харчових концентратів» та «Інноваційні технології борошняних, кондитерських виробів та харчоконцентратів», «Інноваційні технології органічних продуктів», «Загальні технології харчових виробництв», «Екструзійні технології».

Професор Володимир Ковбаса  має досвід міжнародної співпраці. У 2019 році проходив стажування в Словацькому сільськогосподарському університеті в Нітрі (Факультет біотехнології та харчових наук).  Співпрацює з колегами з університетів Словакії, Болгарії  та Польщі. З 2000 по 2004 рік плідно співпрацював з колегами Науково-дослідного інституту зернопереробки (GmbH), м. Берлін.

Як координатор проєкту модуля Жана Моне, професор Володимир  Ковбаса буде забезпечувати  успішне виконання проєкту учасниками команди проєкту, братиме участь у розробці, імплементації лекційного курсу і літньої школи. Також професор Володимир Ковбаса буде координувати наукові дослідження в рамках проєкту та сприяти розширенню міжнародної співпраці.

Професорка Ілона Теодора Міцейкене

Має багаторічний дослідницький та викладацький досвід на посаді керівниці Інституту біологічних систем та генетики Литовського університету наук про здоров'я та керівниці відділу біомедицини та харчових технологій Університету прикладних наук Alytaus kolegija. Експерт відділу біорізноманіття генетичних ресурсів тварин у ФАО, експерт Комітету генетично модифікованих організмів Міністерства навколишнього середовища (Литва). Брала участь у впровадженні законодавства ЄС щодо регулювання використання ГМО, проводячи експертизу запитів на використання ГМО у дослідженнях, впроваджувала результати досліджень у навчальний процес програми харчових технологій. Професорка Ілона Теодора Міцейкене зосереджується на впровадженні результатів досліджень властивостей молока та м’яса сучасними молекулярними методами в навчальний процес, залученні студентів до дослідницьких проєктів, створенні платформи для дискусій з переробниками, фермерами та іншими зацікавленими сторонами. Професорка Ілона Теодора Міцейкене є активною учасницею міжнародних проєктів, освітніх проєктів у Литві. Вона є керівницею та експертом одного з 5 центрів STEAM у Литві, в якому буде створена спеціалізована лабораторія з харчових технологій, оздоровчого та культурного надбання.

Як учасниця команди проєкту, професорка Ілона Теодора Міцейкене зробить великий внесок у розробку університетського навчального курсу, а також у проведення літньої школи для українських фахівців, галузевих експертів та політиків завдяки своєму досвіду міжнародної співпраці в області імплементації законодавства ЄС щодо регулювання використання ГМО та харчових добавок.

Доцентка Білик Олена Анатоліївна

Доцентка кафедри технології хлібопекарських і кондитерських виробів Національного університету харчових технологій (НУХТ), Київ, Україна, кандидат технічних наук. Має великий досвід науково-дослідної роботи, організаційної та роботи викладачем в галузі харчових технологій, зокрема технології хліба, кондитерських, макаронних виробів та харчоконцентратів, технології органічних харчових продуктів. Основний напрям її роботи – дослідження харчових добавок, які сприяють підвищенню якості виробів, пригнічують розвиток мікроорганізмів у харчових продуктах та запобігають окислювальним процесам, забезпечують подовження термінів зберігання харчових продуктів. Вона викладає дисципліни «Харчові добавки», «Світові технології борошняних та кондитерських виробів», «Технології хлібобулочних виробів», «Регулювання використання харчових добавок в різних технологіях та гармонізація європейських регламентів в Україні на шляху євроінтеграції».

Доцентка Олена Білик має досвід міжнародної співпраці. У 2020 році проходила стажування в університетах Фінляндії (Хельсінський університет, Університет Турку та Університет прикладних наук). Співпрацює з колегами з університетів Фінляндії, Польщі, має великий досвід співпраці з фахівцями компаній-виробників харчових добавок з Фінляндії, Німеччини, Австрії, Данії, Нідерландів.

Як учасниця команди модуля Жана Моне доцентка Олена Білик буде зосереджена на дослідженнях законодавства та політики Європейського союзу щодо виробництва, контролю та використання харчових добавок в Європейському Союзі, що забезпечують безпечність та якість харчових продуктів, порівняння із законодавством в Україні, маркування харчових добавок та буде імплементувати у викладання лекційного курсу. Також вона буде робити вклад в координацію роботи членів команди, проведення позанавчальних заходів, проведенні роботи та підтримці зв’язків з політиками, представниками промисловості, громадськими діячами. Братиме активну участь у проведенні літньої школи.

Доцентка Грищенко Анна Миколаївна

Доцентка кафедри технології хлібопекарських і кондитерських виробів, Національного університету харчових технологій (НУХТ), Київ, Україна, кандидатка технічних наук. Має досвід міжнародного стажування: курс «Нові та інноваційні методи навчання», Економічний університет у Кракові, Польща.

Має великий досвід науково-дослідної роботи та організаційної, роботи викладача в галузі харчових технологій. Викладає дисципліни «Харчові технології», «Контроль якості та безпечності харчових продуктів», «Низькотемпературні та екструзійні технології» в яких намагається розглядати питання найкращих технологій виробництва харчових продуктів у Європейському Союзі.

Як член команди модуля Жана Моне, доцентка Анна Грищенко буде зосереджена на імплементації результатів досліджень законодавства Європейського союзу щодо регулювання використання харчових добавок в дисципліни «Контроль якості та безпечності харчових продуктів», «Регулювання використання харчових добавок в різних технологіях та гармонізація європейських регламентів в Україні на шляху євроінтеграції» створення наукових гуртків для обговорення результатів досліджень та залучення студентів до проведення досліджень в позанавчальний час, обговорення тематик щодо використання харчових добавок.

Як учасниця команди модуля Жана Моне доцентка Анна Грищенко буде брати участь у підготовці навчальних матеріалів із застосуванням сучасних методів навчання. Вона буде відповідальна за підтримку зв’язку між членами команди, розробку та підтримку сайту проєкту, розробку та підтримку онлайн курсу. Також вона буде відповідати за координацію та співпрацю між учасниками команди, учасниками літньої школи.